gov.pl
Serwis informacyjny Porozumienia 5G
 

Czym jest 5G?

Sieć 5G to kolejny krok w ewolucji sieci komórkowych. Wychodzi ona naprzeciw potrzebom wynikających z rosnących wymagań użytkowników sieci (m.in. większej liczby urządzeń oraz wymagań jakościowych). 5G oznacza znaczący skok jakościowy w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami. Zakładane parametry nowej technologii zestawione zostały na rysunku.

5G - schemat

Trzy kluczowe funkcjonalności 5G to:

  1. eMBB (enhanced Mobile Broadband - rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do Internetu) - to przede wszystkim bardzo szybkie przekazywanie danych i masowe przetwarzanie informacji w czasie niemal rzeczywistym. Sieć 5G będzie znacznie szybsza i bardziej pojemna – wysokie prędkości transmisji (rzędu 1 Gb/s) będą osiągane przy większej liczbie użytkowników. Pozwoli to na oglądanie chociażby meczu w jakości 4K z możliwością własnego ustawienia kamery. Firmy będą mogły analizować ogromne ilości danych będąc w dowolnym miejscu w Polsce. Użytkownicy nie będą musieli martwić się o pamięć w telefonie – wszystkie dane będą zapisywane na bieżąco w chmurze.
  2. mMTC (massive Machine Type Communications - masowa komunikacja pomiędzy maszynami) - umożliwi podłączenie się blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż dzisiaj przy jednocześnie większej prędkości sięgającej 1 Gb/s i minimalnych opóźnieniach. 5G pozwoli zbudować tzw. inteligentne miasta (Smart Cities), co zapewni duże oszczędności w ich zarządzaniu, dzięki inteligentnym systemom energetycznym (Smart Grid), oraz Inteligentnym Systemom Transportu (ITS).
  3. URLLC (Ultra-Reliable Low Latency Communications - ultra-niezawodna transmisja o niskich opóźnieniach) – technologia, która dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie 1 milisekundy umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym, a niezawodne działanie pozwoli na wykorzystanie ich w zastosowaniach krytycznych. Dzięki temu przyspieszymy rozwój autonomicznych samochodów, które muszą otrzymywać i reagować na sygnały od otoczenia bez opóźnień, a zamontowane w drogach czujniki zapewnią maksymalne bezpieczeństwo. W tym aspekcie 5G to również automatyzacja przemysłu (bardziej wydajne i niezawodne systemy produkcyjne), medycyny (np. operacje bez fizycznej obecności chirurga w trakcie operacji), a także zwiększenie bezpieczeństwa dzięki możliwości natychmiastowego reagowania straży pożarnej czy policji, bez potrzeby ręcznego powiadamiania o zagrożeniach.

Należy spodziewać się, że rozwój sieci 5G przyśpieszy i upowszechni dostęp do Internetu o wysokiej jakości w miejscach, do tej pory pozbawionych odpowiedniej infrastruktury. Ponadto, rozwój sieci 5G będzie katalizatorem nowych inwestycji i innowacji zwiększających możliwość wykorzystania przez społeczeństwo nowych usług komunikacyjnych. Dzięki zapewnieniu każdemu obywatelowi i każdej firmie dostępu do nowoczesnych sieci o najwyższych parametrach technicznych, zwiększona zostanie konkurencyjność gospodarki.